«Сонячна колекція» писанок Ольги Косач

«Сонячна колекція» писанок Ольги Косач

Друже, чи траплялося Тобі колись бачити українську писанку — барвисте орнаментоване яйце, розписане воском? А може, Тобі вже пощастило спробувати себе в писанкарстві?

17 т. 0

Орнаментика та символіка писанок Ольги Косач

Історія писанки налічує сотні років. Ніхто не пам'ятає, відколи писанкарство припало до душі українцям. Археологи рідко знаходять під землею розписані яйця. Та все ж на їхню долю деколи випадають унікальні знахідки, як от глиняні оздоблені калатальця, що дуже нагадують писанки (їх приблизний вік — 900 років), або натуральна писанка на гусячому яйці (її вік — 500 років). Це свідчить про те, що писанкарство в Україні — мистецтво дуже древнє.

Був час, не так давно, коли писанки забороняли писати. Охочих вчитися цьому мистецтву для терплячих ставало все менше. Як же збереглося стільки знань про писанку, якими зараз ми володіємо? Звідки численні ескізи, записи про обряди та способи виготовлення писанок?

Ці безцінні знання доступні нам завдяки праці дослідників. До палких шанувальників українського народного мистецтва належала і дитяча письменниця Олена Пчілка (Ольга Драгоманова-Косач, 1849–1930 рр.). Тривалий час разом з чоловіком та дітьми вона мешкала на Волині. Там записувала народні пісні, колядки, легенди, а до свого альбому «Український народний орнамент» зібрала справжній скарб — зразки вишивок, ткання, бісерних прикрас та писанок. У 1876 році унікальний альбом побачив світ.

Роздивись уважніше колекцію писанок з альбому Ольги Косач. Всі писанки особливі, адже розповідають нам нове про Україну, про наші традиції. Як же чудово, що зображення в альбомі кольорові! З ними зручно працювати. Колекція налічує 22 писанки та одну дряпанку. Поглянь, які сонячні барви, які цікаві символи!

Ольгою Косач були зібрані автентичні зразки поліських, волинських та подільських писанок Новоград-Волинського повіту. Орнаментика їх надзвичайно різноманітна. Вона містить в собі основні писанкові типи і відповідає традиції тієї місцевості, де була відібрана. Волинські (як і всі поліські) та подільські писанки є автохтонними (місцевого походження) писанками України. Вони вважаються зразками вищого прояву художнього смаку.

Серед типів орнаменту переважає космогонічна тематика: 11 писанок містять на собі зображення солярних (сонячних) символів, переважно руж (рис. 3, 4, 7, 10, 11, 12,13), та знаків, що розповідають про всесвіт, процес світотворення.

Для другого типу орнаменту цієї колекції характерна рослинна символіка. Рослинний орнамент представлений на дряпанці, яка виконана на червоному тлі, та на сімох писанках (рис. 15, 16, 17, 18, 19, 22, 23). Основними символами цієї групи є квіти.

Символіку води має тільки одна писанка (рис. 21). На писанці з номером 22 ми бачимо ще один символ — дубовий листок.

За принципом геометричного орнаменту, зокрема, побудовані дві писанки (рис. 1, 20). Ольга Косач акцентує увагу на перших двох зразках колекції, зазначаючи, що такі форми найбільш розповсюджені в північній частині Новоград-Волинського повіту, тобто на Поліссі.

Є серед писанок два «сорококлини» (рис. 2, 3) — це розповсюджений композиційний тип поділу яйця в українському писанкарстві. «Сорококлин» з рожевим тлом є окрасою колекції.

Звернімо також увагу на узгодженість кольорів (червоного з жовтим, зеленого і жовтого з червоним, рожевого з коричневим) і на переважання солярної символіки. Друга ознака є характерною для українських писанок взагалі, а от світлі життєствердні барви дають змогу назвати колекцію «Сонячною».

У передмові до альбому Ольга Косач розповідає, що їй легко вдалося зібрати значну колекцію писанок, але до збірки вона включила лише найтиповіші зразки. А ще дослідниця висловила побажання, аби читачі не тільки ознайомилися з таблицями та малюнками, а й спробували себе в ділі.

Пристанемо на пропозицію? Тоді шукаємо бджолиний віск і писачок та й нумо писати писанку!

Розпис писанки з «Сонячної колекції» Ольги Косач

Зосередьмося на писанці, що позначена в таблиці номером 1. Відтворити зображений на ній орнамент Тобі допоможуть покрокові фотографії. Спробуй, і переконаєшся — розмалювати писанку своїми руками може кожен, головне — трішки терпіння і бажання творити.

Для роботи знадобляться:

  • бджолиний віск,
  • писачок,
  • яйце,
  • оцет,
  • барвник для пасхальних яєць червоного кольору,
  • свічка та сірники,
  • чисті столові серветки без малюнку,
  • тканинна ганчірка,
  • 2 півлітрові банки (одна — для оцту, друга — для барвника),
  • 2 одноразові ложки (для оцту та барвника).

Якщо у Тебе вдома писачка не знайшлося, хвилюватися не варто. Цей інструмент легко можна придбати в інтернеті або магазині канцтоварів.

1. За допомогою писачка поділи яйце на вісім рівних частин.

Першу лінію проведи вздовж яйця від маківки до маківки, потім ще раз — утворяться чотири рівні частини. Кожну з них такими ж поздовжніми лініями поділи ще на дві частини.

Зверни увагу! Поздовжні лінії писатимуться вправніше, коли вести їх до себе. Поперечні лінії (пояски) легше писати у напрямку від себе. Але вибір за Тобою. Аби лінії були однакової товщини, постійно підігрівай писачок біля полум'я свічки.

Пам'ятай основне правило безпеки: не торкайся до гарячої лійки писачка!

2. Тепер напиши на писанці центральний поясок. Усього їх буде п'ять. Врешті у Тебе повинна вийти ось така сітка.

3. А зараз напиши лінії в квадратах. Але не у всіх, а через один!

В кожному квадраті — по три лінії. На традиційній писанці кожна лінія важлива. Не слід з орнаменту щось прибирати чи, навпаки, додавати.

4. Якщо всі лінії орнаменту написані, писанку можна фарбувати. В таблиці Олени Пчілки зразок зафарбований червоним, тож пропоную і Тобі взяти червоний барвник.

Важливо! Перед фарбуванням яйце обов'язково потрібно «скупати» в оцті — так краще братиметься фарба. Чотирьох секунд буде достатньо. З оцту яйце виймай за допомогою ложки і одразу клади до банки з барвником. Якщо яйце видуте, перед зануренням в оцет не забудь закрити отвори воском.

5. Коли писанка набула необхідної барви (на це може піти до 10 хвилин), вийми її ложкою і поклади на серветку або ганчірку. Дай писанці висохнути; не три наполегливо ганчіркою, щоб не стерти фарбу.

6. Лише коли писанка добре висохне, можна зводити віск. Якщо яйце видуте, перед «вмиванням» не забудь звільнити отвори від воску. А «вмивають» писанку вогнем — підносять збоку до запаленої свічки, і коли віск починає танути, витирають його чистою серветкою.

Ось наша красна писаночка і готова! Червоний колір на писанці означає радість, надію, життя.

Вітаю, тепер Ти знаєш, як розписати справжню українську писанку. Неодмінно поділися знаннями з друзями.

Слідами Олени Пчілки. Всеукраїнський проект з відтворення автентичних українських орнаментів

Сучасні майстри народного мистецтва настільки зацікавилися збіркою Ольги Косач, що 2013 року з ініціативи талановитої вишивальниці Тетяни Серебреннікової об'єдналися у всеукраїнський творчий проект. Він називається «Вишивка етнографічна:„Український народний орнамент: вишивки, тканини, писанки“».

Мета проекту:

  • залучення українців до народних ремесел;
  • робота з призабутими вишивальними швами;
  • відтворення автентичних орнаментів Полісся, Волині та Поділля;
  • збереження творчих напрацювань видатної дослідниці українського народного мистецтва Олени Пчілки.

Понад 30 майстрів з 14 областей нашої країни долучилися до відтворення зразків орнаментики, зібраних Ольгою Косач.

Відтворити цю красу нескладно, коли маєш доладні таблиці-схеми під рукою і бажання спробувати. Приєднатися до проекту може кожен охочий! Зробити це можна, виконавши ткання, вишивку або розпис української писанки за таблицями з альбому.

Автор: Ірина Михалевич.

Читай також:

Теги: Традиції
Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

17 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

«Сонячна колекція» писанок Ольги Косач

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.